Adım Adım | Adım Adım Nedir?

ADIM ADIM
NEDİR?

Adım Adım Nedir?

Adım Adım Oluşumu

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.

2016 sonu itibariyle 25 bin+ gönüllü koşucusu ve 180 bin+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STKLara aktarılan kaynak 21 milyon+ TL’ye ulaşmıştır.

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Adım Adım Oluşumu, kişilerden veya kurumlardan, doğrudan elden veya banka hesabına yatırılmak suretiyle para almamaktadır. Bağışlarınızı, desteklenen Sivil Toplum Kuruluşu’nun banka hesabına yatırmanızı ve hesap numarası ile Sivil Toplum Kuruluşu’nun adının çakıştığından emin olmanızı önemle rica ederiz. Adım Adım'ın adı kullanılarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplanması durumunda, Adım Adım'ın herhangi bir sorumluluk alamayacağını bilgilerinize sunarız. Adım Adım Oluşumu adına veya Adım Adım Oluşumu adını kulanarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplayan kişilere karşı dikkatli olunuz.

 

Adım Adım Oluşumu, faaliyetlerini tümüyle gönüllü çalışanlardan oluşan ekiplerle sürdürmektedir: Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve İcra Kurulu’na bağlı olarak çalışan Sivil Toplum Kuruluşları Sorumluları bulunmaktadır.

Adım Adım Yönetim Kurulu


Kıvanç Ergun 20 senelik reklamcı. Yani dia pozitiflerden, bannerlara uzanan sürecin en yakın şahidi. Yaşını başını almış ama adrenalin söz konusu olunca kendini alamıyor, aktiviteye dalıyor. 2013 İstanbul Maratonu’nda ilk maratonunu (42 km), 2014'te Frig Vadileri'nde ilk Ultra Maraton’unu (60 km) koştu. Ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor çünkü maceracı ve keşfetmeye doyamayan ruhuna bu iyi geliyor. İyilik Peşinde Koşmaya başladığı günden beri, kendi içine doğru çıktığı yolculukta da hızla mesafe kaydeden Kıvanç, sektörel deneyimlerini, yardıma ihtiyacı olan tüm canlıların hayatına dokunmaya çalışan kişilerin bir araya geldiği bir ortamda paylaşıyor olmaktan mutlu mu mutlu... Hareketli yaşama ve beraberinde getirdiklerine dair deneyimlerine göz atmak isterseniz, tıklayınız.

Doç. Dr. Itır Erhart, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Cambridge Üniversitesi’nden M.Phil., Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Uzun mesafe koşuya 2004 yılında Team in Training ile başlayan Itır, Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşusu oluşumu olan Adım Adım’ın kurucu üyesidir. Kaynak ve farkındalık yaratmak için 5 maraton ve yirmiye yakın yarı maraton koşan Itır, bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı 2009 yılında “Fark Yaratanlar” programına konuk olmuş ve 2010 yılında TOYP (Ten Outstanding Young Persons) jüri özel ödülünü almıştır. SOGLA’da, YGA’da ve pek çok üniversitede sosyal girişimcilik üzerine eğitimler veren Itır, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde öğretim üyesi olarak; toplumsal cinsiyet, spor, insan hakları, sosyal girişimcilik ve medya üzerine çalışmaktadır.

Tevhide Koçak, Işık Üniversitesi’nde İşletme okudu. Marmara Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansı yaptı. Birçok sporu keyifle yapan Tevhide, koşu ile 2007 yılında tanıştı ve aynı sene içinde ilk maratonunu koştu. Adım Adım’ın kurucu üyelerinden olan Tevhide her sene iyilik peşinde mutlaka bir 21 km koşar. Şu anda Assan Alüminyum’da Kurumsal Finansman’da çalışmakta ve şirket takımını da iyilik peşinde koşturmaktadır.

İ. Renay Onur18 yıl Türkiye ve Doğu Avrupa’da farklı banka ve şirketlerde üst düzey kurumsal finansman ve iş geliştirme görevlerinde bulunmuş, teknoloji, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, otel ve eğlence sektörlerindeki şirketlerde yönetim kurulu ve icra üyesi olarak görev yapmıştır. 
2007 yılında spor aktiviteleri aracılığı ile sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılabilmesini sağlayan ve bu konuda bir kuluçka merkezi görevini üstlenen Adım Adım Oluşumunun kurucularından olmuştur. Hale yönetim kurulu ve icra kurulunda görev almaktadır. Adım Adım Oluşumu,Türkiye'nin en büyük kitlesel fonlama platformu haline gelmiş ve bu konuda bir çok yeni yatırımcıya ilham vermiştir. 2014 yılında Ashoka Fellow seçilmiştir. Onur, şu anda Türkiye'deki STK'ların daha şeffaf olmasına yardımcı olacak bir sosyal girişim kurmak üzere çalışmaktadır. 

Aynı zamanda lisanslı Dale Carnegie Kişisel Gelişim ve Satış Eğitmeni olan Renay, motivasyon konuşmaları ve seminerler vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

İcra Kurulu'na mail aracılığıyla ulaşmak için: icra@adimadim.org

Yönetim Kurulu Üyesi, Dönem Başkanı, Marka ve İletişim Koçu

Kıvanç Ergun 20 senelik reklamcı. Yani dia pozitiflerden, bannerlara uzanan sürecin en yakın şahidi. Yaşını başını almış ama adrenalin söz konusu olunca kendini alamıyor, aktiviteye dalıyor. 2013 İstanbul Maratonu’nda ilk maratonunu (42 km), 2014'te Frig Vadileri'nde ilk Ultra Maraton’unu (60 km) koştu. Ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor çünkü maceracı ve keşfetmeye doyamayan ruhuna bu iyi geliyor. İyilik Peşinde Koşmaya başladığı günden beri, kendi içine doğru çıktığı yolculukta da hızla mesafe kaydeden Kıvanç, sektörel deneyimlerini, yardıma ihtiyacı olan tüm canlıların hayatına dokunmaya çalışan kişilerin bir araya geldiği bir ortamda paylaşıyor olmaktan mutlu mu mutlu... Hareketli yaşama ve beraberinde getirdiklerine dair deneyimlerine göz atmak isterseniz, tıklayınız.

Kurumsal Sosyal Koşucular Koçu
Burcu Alpaykut Gürçay Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Şişecam otomobil camları pazarlama bölümünde profesyonel iş hayatına başladı. İTÜ İşletme fakültesinde Executive MBA programını tamamladı. 4 yıldır Peugeot Citroen PSA’da satınalma uzmanı olarak çalışıyor. Adım Adım’la 2013 Eylül ayında tanıştı. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Mart 2014’ten beri Çarşamba günleri Çaylakbaşı olarak Adım Adım Caddebostan antremanlarını yaptırıyor. Ayrıca TEGV’de astronomi, fen ve matematik branşlarında gönüllü öğretmen olarak görev alıyor.

Kurumsal Sosyal Koşucular Sorumlusu 
Nihan Çoban 21 yıllık tibbi cihaz sektörü satış tecrübesinden sonra buradaki tecrübesini farklı meslek gruplarındaki kişilere aktarabilmek için eğitim alanına yöneldi. 2014 yılında koşu ile tanışan Nihan, Adım Adım sayesinde İyilik Peşinde Koşmayı öğrendi. İlk yardımseverlik koşusunda 34 destekçiye ve 6700 TL’ye ulaştı. Adım Adım’la yaptığı ilk yardımseverlik koşusunu, bir sonraki koşusunda Down Sendromu Derneği’ne taşıyarak, 212 destekçiden 25600 TL topladı. Böylelikle bu derneğin ilk defa yardımseverlik koşusuyla tanışmasını sağlamış oldu. İyilik Peşinde Koşmayı çevresine yaymayı hedefleyen Nihan, kendi şirketinde kurumsal takımını kurdu. 2015 Istanbul Maratonu hazırlıkları sırasında Burcu Gürçay ile Kurumsal takımlar yardımcı koçu olarak görev aldı. Aynı zamanda Adım Adım antrenör ekibinde görev almaya başladı. Artık durmadan iyilik peşinde koşuyor.

Sponsorluk Koçu
Burcu Akyol  Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okudu. Yeditepe Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. İngilizce öğretmeni olarak başladığı meslek hayatına 2013 yılından bu yana İSTEK Semiha Şakir Okulları’nda İlkokul Müdürü olarak devam ediyor. İyilik peşinde koşmaya okulunun öğrenci, öğretmen ve velileriyle birlikte 2014 yılında başladı. İki yıldır okuluyla birlikte iyilik peşinde koşuyor. Okul olarak yardımseverlik koşusu yapmalarının öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine sağladıkları katkıdan dolayı geleceğe dair çok umutlu. Bu süre içinde Adım Adım ve koşu, hayatının önemli bir parçası haline geldi. 11 yaşındaki oğlu Ata’nın da bu farkındalıkla büyüyor olmasından dolayı çok mutlu. En uzun koştuğu mesafe şimdiye dek 15 kilometre oldu ve ilk yarı maratonunu Runatolia 2017’de koşmayı hedefliyor. Adım Adım İcra Kurulu’nda Ocak 2016’dan bu yana Sponsorluk Sorumlusu olarak görev yapıyor.

Sponsorluk Sorumlusu
Cihan Durmaz

Sponsorluk Sorumlusu
Emre Mollaoğlu

Etkinlik Koçu
Tanyar Ablak Uzun yıllar TOÇEV’e destek verdikten sonra Adım Adım ailesine katıldı. İstanbul'da yaşayan fiziksel engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için 21 kişinin birbirine bağlanarak 15 kilometre koştuğu Tırtılist’in yaratıcısı, Koruncuk Vakfi Bolluca Köyü’nün “muhtarı” olan Tanyar, aynı zamanda Adım Adım’ın Etkinlik Koçu olarak da görev yapmaktadır.

Etkinlik Sorumlusu
Serkan Aldemir Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu, Türk Henkel A.Ş’de Endüstriyel Yapıştırıcılar bölümünde çalışıyor. Sporun her dalına el atmayı kendine görev addeden Serkan, koşu dışında fitness, trekking, yelken, surf, bisiklet, motosiklet gibi sporları da yaparak, bu esnada yaşadığı 'küçük' tatsızlıkları, tebessümle hatırlayacağı anılara dönüştürmekte ustalaşıyor gibi görünüyor. Spor dışında, küçük yaşlardan beri tutkuyla bağlı olduğu müzik sebebiyle, yeni enstrumanlar çalmayı öğrenmeyi de ihmal etmiyor. Adım Adım ile 2015 yılı sonundaki 'Çaylaklar Antrenmanı'nda tanışan Serkan, ilk yardımseverlik koşusunu Runatolia'da, gönül bağı kurduğu KAÇUV için gerçekleşitrdi. Çaylak ruhu ile tevazu gösterip, 20 bağışçıya nasıl ulaşacağını hesap ederken, 71 bağışçıya ulaştı ve "demek ki olabiliyormuş" diye düşünmekten alamadı kendini. Kişisel gelişimin sürekliliğine inanıyor ve karşılıksız iyilik yapmanın da en büyük gelişimlerden biri olduğunu savunuyor. 

Etkinlik Sorumlusu

Barbaros Aydın Dokuz Eylül Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu. İstanbul’daki özel bir üniversitede Mimarlık ana bilim dalında yüksek lisans yapmışlığı da vardır hatta. Kısacık iş hayatında farklı şirketleri ve pozisyonları test etmiş, son olarak EYG Gayrimenkul bünyesinde kendine yer bulmuştur.Hayata karşı yapılacak her eylemin temelinde birazcık mutluluk, biraz da eğlence olması gerektiğine inanır ve bu fikrinde bir hayli inatçıdır. Sporu ve sporcuyu her daim sever, destekler, yanındadır. Farklı spor dallarını denemiş, 'amatör koşuculuğu' kendine pek bir yakıştırmıştır. Herkesin mutlaka zevk aldığı bir spor dalı olduğuna ve bunu bir şekilde bulması, icra etmesi gerektiğine yürekten inanmaktadır. Barbaros, ilk yardım koşusunda çok da fazla bağışçıya ulaşamamıştır. Diğerlerinde de ulaşabileceğine dair yoğun şüpheler taşımaktadır. Bağış toplama adına iletişim ve ikna konularında çok başarılı olamasa da Adım Adım çatısı altında bu gönüllülüğe soyunan her bir bireyin, bu yolculuğunu güzel anılar ile doldurması adına elinden gelenin bir fazlasını yapacağına inanmaktadır. 

Marka ve İletişim Sorumlusu

Ayşegül Hicran Erdem

Bireysel Sosyal Sorumlu Koşucular Koçu

Memnune Bozoğluİzmir Tevfik Fikret Lisesi'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun oldu. Kurumsal hayatına Peugeot Citroen PSA grubunda satınalma yaparak devam ediyor.  Adım Adım’a 2012 Eylül ayında çaylak bir koşucu olarak başladı. Aralık 2012’den bu yana Çaylaklar Projesini gönüllü antrenör ekibimiz ile birlikte sevgi ve inanç ile yürütüyor  ve  Adım Adım İcra Kurulu’nda  ‘Bireysel Koşucu Koçu’ görevini sürdürüyor.

Bireysel Sosyal Sorumlu Koşucular Sorumlusu

Cenk Gürkan, Lisans ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İktisat bölümünden aldıktan sonra 2007 yılında finans sektöründe çalışmaya başladı. 2009'dan beri Meksa Yatırım'da çalışmakta. Adım Adım'la 2014 yazında Çaylaklar sayesinde tanıştı ve o gün bu gündür tam bir Çaylaklar bağımlısı. Ağustos 2015'ten beri Çaylak antrenörlüğü yapmakta ve aynı zamanda iyilik peşinde koşmakta. Evli ve bir çocuk babası, ayrıca dalgıç.

Sivil Toplum Kuruluşları Koçu

İrem Balcı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nde lisansını ve masterını bitirdi. 2010 yılında başlayan iş hayatı hızlı tÜketim malları piyasasında devam ediyor. Şu an P&G Gebze Fabrikası Likitler Üretim Departman Müdürü olarak çalışmakta. Adım Adım ile 2015 yılında tanıştı, her yıl yardımseverlik koşusu yapıyor. İlk yardımseverlik koşusunu 2016 Antalya Runatolia Maratonunda TOÇEV adına koşarak gerçekleştirdi. Adım Adım İcra Kurulu'nda STK Sorumluları Koçluğu'nu yürütüyor. Amatör olarak lise ve universite yıllarında okul takımlarında voleybol oynadı, koşmaya başka bir arkadaşının Adım Adım’a katılması ile başladı. İlk başladığı günden beri de “İyilik Peşinde Koşmak” ve bu uğurda çalışmaktan büyük mutluluk duyuyor..

Özcan Köse

Kurucu, Yönetim Kurulu Üyesi, Kaynak Yaratma Koçu 

İ. Renay Onur18 yıl Türkiye ve Doğu Avrupa’da farklı banka ve şirketlerde üst düzey kurumsal finansman ve iş geliştirme görevlerinde bulunmuş, teknoloji, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, otel ve eğlence sektörlerindeki şirketlerde yönetim kurulu ve icra üyesi olarak görev yapmıştır. 2007 yılında spor aktiviteleri aracılığı ile sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılabilmesini sağlayan ve bu konuda bir kuluçka merkezi görevini üstlenen Adım Adım Oluşumunun kurucularından olmuştur. Adım Adım Oluşumu,Türkiye'nin en büyük kitlesel fonlama platformu haline gelmiş ve bu konuda bir çok yeni yatırımcıya ilham vermiştir. 2014 yılında Ashoka Fellow seçilmiştir. Onur, şu anda Türkiye'deki STK'ların daha şeffaf olmasına yardımcı olacak bir sosyal girişim kurmak üzere çalışmaktadır. 

Türkiye’nin en iyi 3 yardımseverlik koşucusundan birisidir. 2006-2015 yılları arasında iyilik peşinde koşarak 800’ü aşkın kişiden 350.000 TL bağış toplamıştır.

Aynı zamanda lisanslı Dale Carnegie Kişisel Gelişim ve Satış Eğitmeni olan Renay, motivasyon konuşmaları ve seminerler vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Doç. Dr. Itır Erhart
İstanbul Bilgi Üniversitesi – Öğretim Üyesi
Boğaziçi Üniversitesi PhD. Felsefe 2006
Cambridge University M.Phil. Felsefe 2000
Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri – Felsefe 1997

İ. Renay Onur
Bilkent Üniversitesi MBA 1997
O.D.T.Ü. Makine Mühendisliği 1994

Cem Uçan
Bilgi Üniversitesi MA, Karşılaştırmalı Edebiyat 2009
Boğaziçi Üniversitesi İşletme 1996

Şebnem Kürşat
Y. Mimar
İç Mimarlık Msc 2006
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık 1996

Tevhide Koçak
Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama 2004
Işık Üniversitesi İşletme 2003

Tolga Baloğlu
PriceWaterhouseCoopers – Müdür
Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA 2003
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1996

Desteklemek istediğiniz proje ve bu projenin sahibi dernek/vakıf ile ilgili konularda ve yardımseverlik koşusu diyince aklınıza ne geliyorsa, size yardım etmeye hazırız. Bize bir mail atın yeter.
 
Sizden tek ricamız, hepimizin tıpkı sizlerin olduğu gibi çalıştığımız birer işleri olduğunu ve Adım Adım içinde gönüllü olduğumuzu hatırlamanız ve hemen geri dönemezsek bize kızmamanız :)
 
 
STK SORUMLULARI / GÖNÜLLÜLERİ LİSTESİ
 
AÇEV
adimadim@acev.org
BETÜL YAVAŞ / STK Sorumlusu 
 
AKUT 
adimadim@akut.org.tr
KADRİYE ARSLAN / STK Sorumlusu 
AYTAÇ SUAT GÜLTEKİN / STK Sorumlusu 
 
ALİKEV - ALİ İSMAİL KORKMAZ VAKFI
adimadim@alikev.org
ÖNDER YILMAN / STK Sorumlusu 
 
ALS / MNH DERNEĞİ
adimadim@als.org.tr
NUSRET ERKAN TOPÇU / STK Sorumlusu 
 
 
ALZHEIMER DERNEĞİ
adimadim@alzheimerdernegi.org.tr
FATİH MUSTAFA ÇELEBİ / STK Sorumlusu 
 
BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN DERNEĞİ
adimadim@baskabirokulmumkun.net
 
 
CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE DERNEĞİ
adimadim@cinselsiddetlemucadele.org
ELİF KURTULMUŞ / STK Sorumlusu 
 
DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ
adimadim@darussafaka.org
ARSLAN RAFET KAYA / STK Sorumlusu 
 
DOĞA DERNEĞİ
adimadim@dogadernegi.org
DENİZ KURT / STK Sorumlusu 
 
DOWN SENDROMU DERNEĞİ
adimadim@downturkiye.com
BAŞAK ÇOLAKOĞLU TÜZER / STK Sorumlusu 
 
HAYATA DESTEK
adimadim@hayatadestek.org
DİDEM AYDOĞAN ÇAĞLAR / STK Sorumlusu 
 
KAÇUV
adimadim@kacuv.org
EBRU DEMİRHAN / STK Sorumlusu 
SEDA NERKİS / STK Sorumlusu 
 
KANSERSİZ YAŞAM DERNEĞİ
adimadim@kayd.org.tr
BİLGE TUĞLU / STK Sorumlusu 
 
KORUNCUK 
adimadim@koruncuk.org 
ÇAĞRI TİLKİ / STK Sorumlusu 
TÜLİN SÜRAL DEAN /STK Sorumlusu 
 
ÖĞRETMEN AKADEMİSİ VAKFI - ÖRAV
adimadim@orav.org.tr
BARIŞ YILMAZ / STK Sorumlusu 
 
SEN DE GEL
adimadim@sen-de-gel.org
YASEMİN SEZENGÖZ / STK Sorumlusu 
 
SULUKULE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ
adimadim@sulukulegonulluleri.org
 
ŞİDDETSİZLİK MERKEZİ
adimadim@siddetsizlikmerkezi.org
 
TEGV
adimadim@tegv.org
SELİN ERİŞİR / STK Sorumlusu
İNCİ DAMLA ÇİYAN / STK Sorumlusu
 
TEMA
adimadim@tema.org.tr
EMEL PİNHAS /STK Sorumlusu 
BÜŞRA AYDIN / STK Gönüllüsü 
 
 TİDER / TEMEL İHTİYAÇ DERNEĞİ
adimadim@tider.org
PINAR ERDEM  / STK Sorumlusu 
 
TOÇEV
adimadim@tocev.org.tr
NUR TIRAKOŞ / STK Sorumlusu  
 
TOFD
adimadim@tofd.org.tr
BAŞAK GİZEM ŞENTÜRK / STK Sorumlusu 
 
TOG
adimadim@tog.org.tr
YAĞMUR PAL / STK Sorumlusu
ÖZGÜL DİZMAN /  STK Sorumlusu
 
TOHUM OTİZM
adimadim@tohumotizm.org.tr 
ERDAL ERSÖZ / STK Sorumlusu 
ZEYNEP GÖRPE / STK Sorumlusu 
 
TÜRK EĞİTİM VAKFI - TEV
adimadim@tev.org.tr
ECE AĞABEYOĞLU / STK Sorumlusu 
 
TÜRKİYE ÇOCUKLARA YENİDEN ÖZGÜRLÜK VAKFI -TCYOV
adimadim@tcyov.org
MERVE BAŞDEMİR / STK Sorumlusu 
 
UNICEF
adimadim@unicefturk.org
BURÇİN ÖZKAN / STK Sorumlusu 
 
YENİDEN BİZ DERNEĞİ
adimadim@yenidenbiz.com 
DİLEK ÇELİK / STK Sorumlusu 

 
DİĞER GÖNÜLLÜLER
 
KEES ARENDZ /AA Antrenörü
istfunrun@gmail.com
 
EMRE ÖZTUNA / Antrenör
eoztuna@profilinternational.com
 
ÖZGÜL DİZMAN / Antrenör
o.dizman@gmail.com
 
NİHAN ÇOBAN / Antrenör
nihan.coban@gmail.com
 
MEMNUNE BOZOĞLU / Çaylaklar Antrenörü
memnune@hotmail.com
 
BURCU GÜRÇAY ALPAYKUT / Çaylaklar Antrenörü
balpaykut@yahoo.com
 
CEREN ŞAHİN / Çaylaklar Antrenörü
cerensahin5@gmail.com
 
CENK GÜRKAN / Çaylaklar Antrenörü
cenkgurkan@gmail.com
 
GÖKNUR NOGRATLI / Çaylaklar Antrenörü
gnogratli@hotmail.com
 
BEKİR ALANYALI / Çaylaklar Antrenörü
bekiralanyali@yahoo.com
 
BERKANT YILMAZ / Çaylaklar Antrenörü
berkantinho@gmail.com
 
ZAFER DÖRTAŞ / Çaylaklar Antrenörü
zafer4tas@hotmail.com
 
DİREM ADIGÜZEL / Çaylaklar Antrenörü
diremadiguzel@gmail.com
 
PELİN OĞUR ŞENGÜN / İzmir Çaylaklar Antrenörü
pelin_ogur@hotmail.com
 
SENEM ARIKAN / AA KOŞU
 
AYŞEN ÖZSAN AYGEN / AA BURSA Sorumlusu
aysengen@gmail.com
 
HÜLYA KESİM / Avukat
hulya_kesim@hotmail.com
 
ÖMÜR DEDEOĞLU / Avukat
omurico2@yahoo.com
 
MEHMET VANLI / Fotoğraf
mmtvanli@gmail.com
 
EMRE MOLLAOGLU / Fotoğraf
emre@mollaoğlu.net
 
AYKUT ÜSTÜNDAĞ / Fotoğraf
aykut@katilimreklam.com
 
ARİF TOPRAK / Fotoğraf
 
ELİF AYDOĞAN / Grafik Tasarım
www.behance.net/elifaydogan
 

ÖZET

 

Adım Adım –      Ana marka ve Strateji, İletişim ve Analiz yapan birim.

İPK –                   Teknik yönetimi Salesforce’un Türkiye’deki temsilcilerinden biri olan Uzman (eski Cloudteam) tarafından yapılan Operasyon ve Raporlama modülü. Adım Adım’ın kurduğu, yönettiği ve STK’lar ile koşucular için yardımseverlik koşusunu kolaylaştıran platform.

(Adım Adım’a zaman dersek, İPK’ya saat diyebiliriz.)

AA Koşu –           Makarna Partisi, koşu sonrası partisi, vb gibi dönemsel planlanan Adım Adım’ı yaşatmaya anlatmaya çalıştığımız, Adım Adım’ın değerlerini yaşayanların katıldığı komünite aktivitelerinden biri, her ayın ilk Cumartesi günü gerçekleştirilir.

Adım Adım’ın sahip olduğu ve yönettiği bir markadır.

Açık Açık –          Türkiye’de şeffaf ve hesap verebilir sivil toplum kuruluşlarının sayısını arttırmak amacı ile kurulmuş bir dernek. Bu dernek aynı zaanda bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile kurulmuş  www.acikacik.org platformunun sahibidir. Bu platforma sadece bağışçı haklarını imzalayan Kurumlar dahil edilir.   Adım Adım bağışçı haklarını imzalayan STK’lar ile çalışma kararı aldığı için bu konuda Açık Açık Derneği’nden destek alır.


Biraz daha detay isteyenler için;

Açık Açık –          Türkiye’de bağışçı haklarını imzalayan şeffaf ve hesap verebilir STK’ların artması ve bağış kültürünün yaygınlaşması için kurulmuş bir dernektir. Açık Açık Derneği www.acikacik.org platformunun sahibidir. Bu platforma sadece bağışçı haklarını imzalayan Kurumlar dahil edilir.

Adım Adım ile bir sahiplik/ortaklık ilişkisi yoktur. Tek yapısal ilişkisi Adım Adım’ın 6 kurucusundan 2’sinin Açık Açık’ın 11 kurucusu arasında yer alıyor olmasıdır.

Adım Adım’a gönüllü olarak destek veren ve Adım Adım ile arasında para ilişkisi olmayan bir kurumdur. Adım Adım’ın İPK’ya STK kabulünde operasyonel takip desteği verir.

Sıklıkla sorulan bir sorudur. Hayır, Açık Açık yardımseverlik koşusu ile yaratılan kaynaktan Hizmet Bedeli almaz. Açık Açık ancak ilgili STK’ya Açık Açık Platformu üzerinde bulunan sayfasından kredi kartı ile bağış yapılırsa hizmet bedeli alır.

 

Adım Adım Oluşumu

2008’de yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Gönüllülere ve STK’lara yardımseverlik koşusunu anlatır, öğretir ve teşvik eder. Bu konuda gönüllü koçluk yapar.

Bir oluşumdur, tüzel kişiliği yoktur, hesabı yoktur, paraya değmez.

Koşucuların diline pelesenk olan “Adım Adım için koşuyorum” esasında yanlış bir söylemdir. Koşucular Adım Adım için değil Adım Adım’ın destek verdiği STK’ların projesi için koşarlar. Adım Adım bu konsepti anlatır, anlayan kişi ve STK’lar İPK’yı kullanarak kaynak yaratır. 

STK’lar için yardım toplamaz, STK’ların yardım toplama platform değildir. STK’ların projesini beğenen Bireysel koşucuların bu proje hakkında koşuyu kullanarak farkındalık yaratmasını sağlar, bu farkındalık sonusunda isteyen bireyler/Kurumlar koşucunun amacını desteklediklerini göstermek için STK’ya bağış yapabilirler.

İyilik Peşinde Koş Platformu (İPK)

8 yıl boyunca 8 STK ve 5,100 koşucu için herşey excel ve pivot tabloları ile yapıldı. Çok yorulduk ama çok şey öğrendik. 8 yıl boyunca 5,100 yardımseverlik koşucusuna ve 8 STK’ya tek tek 65 bin bağışçıdan 9.2 milyon TL’nın toplayabilmeleri için göüllü koçluk yaptık.

Fakat Adım Adım’ın kuruluş amacı Türkiye’de spor yolu ile STK’lara kaynak yaratmak ve bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmaktır. Bunun daha fazla STK ve gönüllü arasında yaygınlaşması için teknoloji yatırımı gerekir. 

2 yıl önce New Balance, Eker ve Wİngs for Life Vakfı tarafından verilen destek ile pratikte ve teoride öğrendiğimiz herşeyi İPK’ya vakfettik.

İPK’yı, Adım Adım’ın öğretmeye ve yaygınlaştırmaya çalıştığı yardımseverlik koşusunun bireyler tarafından operasyonel olarak yapılabildiği, takip edilebildiği, koşucuya ve STK’ya raporlanabildiği bir platform haline getirdik.

İPK dünyada sadece yardımseverlik koşusu odaklı ve birden fazla STK’ya destek veren ilk ve tek Peer to Peer (“P2P”) (Türkçe ‘de tam karşılığı henüz yoktur, imece, eş dost fonlama, akran fonlama vb şekilde kullananlar vardır) fonlama sitesidir. P2P, dünyada çok yaygın kullanılan kitlesel fonlamanın bir alt kategorisidir. Kitlesel fonlama ile tanıdığın tanımadığın herkesten destek isterken P2P ile sadece tanıdığın kişilerden destek istersin. (ör: kickstarter crowdfunding’e bir örnek iken, justgiving P2P’ye bir örnektir)

Adım Adım paraya değmez, İPK operasyonel bir dijital platform olduğu için masrafları vardır. Bu masrafları da doğal olarak Adım Adım’ı yöneten gönüllülerin ve STK’lar için koşan gönüllü koucuların değil, STK’ların ödeyeceği bir yapı kurulmuştur.

Şu anda İPK’nın STK tarafında oluşturduğu masraf şöyle formülize edilebilir.

STK’ya yardımseverlik koşusu yolu ile gelen kaynak için koşulardan sonra Salesforce’a %2, Fonzip/Yuvarla’ya  %1.5 + 45 kr/işlem masrafı ödemesi yapılır.

Buna ek olarak Adım Adım sadece Açık Açık Platformu’nda bulunan STK’lar ile çalışır.  Adım Adım 8 yıl boyunda çalıştığı STK sayısı 1’den 8’e çıkarken ilk günden beri önem verdiği şeffaflık ve hesap verebilirlik kriterlerini manuel olarak ve odukça yoğun bir iş yükü ile takip etmiştir.

Amacı sadece şeffaf ve hesap verebilir STK’ları bir araya getiren bir yapı olduğunda bu hizmeti para ödemeden Açık AÇık Derneği’nden almaya karar vermiştir. STK’lar büyüklüklerine göre Açık Açık Platformunu kullanabilmek için ayda 36 TL ile 453 TL arasında ödeme yaparlar.

İPK 2016 yılında 8.3 milyon TL bağış yapılmasına aracılık etmiştir.

Açık Açık Derneği ve Açık Açık Platformu

Açık Açık Platformu, Türkiye’de, bağışçı haklarını tanıyan şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıflar ile bir araya getirmek amacı ile kurulmuş derneğin bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile oluşturduğu online platformudur. 

Açık Açık, bağışçıların;

 ·        Desteklemek istedikleri hizmet alanında faaliyet gösteren (bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş) dernek ve vakıfları arayıp bulabildikleri, istedikleri kriterlerde karşılaştırabildikleri, amaçları, hikayeleri, projeleri, finansalları ve yöneticileri hakkında bilgi alabildikleri, ve  bağışçı ilişkileri ile kontak kurabildikleri,

·        Bağış yaparken dikkat edilmesi tavsiye edilen bilgilere, vergi avantajlarına ve bağışçılık hakkında bilgilere ulaşabildikleri,

·        İsterlerse anında buldukları STK’ya bağış yapabildikleri,

·        Bu platform üzerinden yaptıkları kendilerine ait bütün eski bağışları takip edebildikleri,

Sadece bağışçı haklarını imzalayan, şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıfların bulunabildiği, bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile faaliyet gösteren bir platformdur.

Açık Açık Derneği, şeffaflık ve hesap verebilirliğin bir kurumun güvenilirliğini garantilemediğini bilir. Açık Açık Derneği, şeffaf ve hesap verebilir yapıların, yaşanan hatalardan/olumsuzluklardan pay çıkarma ve edinilen deneyimler ışığında tutarlılık gösterme ihtimalinin ve kültürünün yüksek olduğunu bilir.

Açık Açık, sürdürülebilirliğini bağışçı haklarını tanıyan STK’lardan aldığı platform kullanım ücreti ve kaynak geliştirme danışmanlık hizmet bedeli ile sağlamaktadır. Tüm kaynaklar Açık Açık Platformu’nun işleyişi ve iletişimi için kullanılmaktadır. Açık Açık Derneği devlete ilk beyannemeyi vereceği Haziran 2017 ayı itibariyle platform üzerinde mali bilgilerini yayınlayacaktır. Açık Açık Derneği, tüzel kişiliği gereği kar amacı olmadığı için hedeflenen yapıyı aşan bir gelir olması halinde, STK’lara yansıtılan maliyetler düşürülecektir.

 

Koşa koşa neler oldu?

2008-2016 yılları arasında 25.014.000 koşucu, 30 sivil toplum kuruluşu için 182.808 bağışçıdan, 21 milyon 180 bin 943 TL bağış toplamış ve 100 bine yakın kişinin, doğanın ve hayvanların hayatlarını değiştirmişlerdir.

Koşa Koşa Neler Oldu?
BİZİ TAKİP EDİN !