Adım Adım Resmi Site
X

AA ile ilgili en çok merak edilen 30 konu.

Yardımseverlik Koşucusu Esra Karaosmanoğlu Bayar tarafından yapılmış bir röportajdır.

 

1. Aslında her fırsatta bu bilgileri paylaşıyorsunuz ama yeniden hatırlamak için, Adım Adım’ın kuruluşundan bu yana her yıl ne kadar bağış toplandı?

 

Bağış Tutarı (TL)

Bağışçı Sayısı (adet)

2008

   202.706

  1.194

2009

   274.947

  2.544

2010

   606.223

  4.592

2011

   849.361

  6.267

2012

1.168.565

  8.273

2013

1.697.688

11.160

2014

3.217.876

22.607

2015 3.662.341

30.781

 

2. Adım Adım üyesi olup, bağış toplayanların sayısı yıllara göre orantısal olarak nedir?

 

Adım Adım Üyesi

Yardımseverlik Koşusu Sayısı

Oran

2008

   347

    119

%40

2009

   583

   189

%40

2010

1.084

   395

%47

2011

1.641

   438

%32

2012

2.270

   645

%33

2013

3.384

   1.067

%38

2014

5.125

 1.756

%41

 

3. “AA üyesiyim ama bağış toplayamam” diyenleri bağış toplamaya ikna etmeli mi?

Kesinlikle! Zaten en büyük engelimiz bağış istemekteki çekinme.

Çeşitli sebepleri var ama çarpıcı bir rakam vereyim: Türkiye’de herhangi sivil Toplum kuruluşu için bağış yapmış kişi oranı %10, Endonezya, Tayland, İngiltere, Hollanda, Avusturalya veya İrlanda’da bu oran %70’in üzerinde!

4. Çarpıcı, vurucu, etkileyici bir bağış yazısı nasıl olmalı?

Kısa, isme gönderilmiş ve kişisel (sana özgü, senin tarzını yansıtan).

5. İlk satırda okumaktan vazgeçilecek bağış mektubu hangisidir?

Uzun, duygusuz, başkasının mesajından kopyalanmış olan. En güzel test ADIM ADIM’ı hiç tanımayan 2-3 kişiye okutmanız.

6. Bağış mektuplarının “olmazsa olmaz”’ları nelerdir?

Yardımseverlik koşusunun amacının ve bağışın nereye gittiğinin çok net bir şekilde anlatılması, nasıl bağış yapacağının söylenmesi ve harekete geçiren bir bağlantı veya tuş olması.

7. Görsellerin bağış mektuplarına eklenmesini önerir misin?

Öneririm ama, “olmazsa olmaz” değil. Ayrıca fazla kişiye gönderildiğinde resimli e-postalar daha fazla spam’e düşebiliyor. Mesajlara kısa bir sunum veya video link’i eklemek de etkili olabiliyor.

8. Bağışçılara mektup yollamak yerine web sayfası yapıp, arada sırada sayfa linkini tekrar göndererek hatırlatsak, hedeflerimizi bu sayfada belirtsek, olur mu?

Her halükârda bir ilk mektup göndermek çok faydalı. Ondan sonra hatırlatma önem kazanıyor. Unutmayın, her hatırlatmada yeni bağış gelir.Bu sebeple tavsiyemiz koşu öncesi ve sonrası toplam 2 mektup ve kampanya boyunca 2 günde bir sosyal medyadan konu ile ilgili hatırlatma mesajları. 

9. Yardımseverlik koşusundan önce ve sonra, bağışçılara hatırlatma mesajları gönderilmeli mi, tepki çekmeden kaç kez ısrarcı olabiliriz?

Yukarıda dediğim gibi, hatırlatma çok, çok önemli. Bence ideali yarış öncesi ve sonrası olarak iki adet e-posta mesajı göndermek. 

10. Hep aynı insanlardan bağış toplamak sıkıntı yaratır mı?

Kesinlikle hayır!

Önemli olan zaten bağışçıları, “tekrar eden bağışçı” yapmak. Tekrar eden bağışçı, bağışını daha da arttırarak devam eder. Dünyada şu an en önemli kaynak tekrar eden bağışçılardır.

11. Bağış sertifikalarını bağışçılara iletmek önemli mi?

Yardımseverlik koşusunun tamamlanması için sertifikanın gönderilmesi gerekir. Sertifikası ulaşmayan yardımseverlik koşusu, eksik koşudur. Birisine teşekkür etmemek gibi…Bunu zaten iyilik peşinde koş platformu otomatik olarak yapıyor artık.

12. Sertifikaları yarıştan hemen sonra mı iletmeli, yoksa bir sonraki yardımseverlik koşusundan önce, bağış talebinde bulunduğumuzda mı; doğru zamanlama nedir?

İdeali yarıştan sonra bir teşekkür mesajı ile gönderilmesidir. Bunu da zaten iyilik peşindee koş platformu artık otomatik olarak yapıyor. Ama siz isterseniz madalanız ile beraber ayrı bir teşekkür maili gönderirseniz daha da etkili olur.

13. Toplanan bağışlarla desteklediğimiz STK’nın somut olarak neler gerçekleştirdiğini bağışçılarımızla paylaşmalı mıyız?

Kesinlikle! Hatta bu, yarış sonrası gönderilen e-posta mesajında da yapılmalı.

Esasında bahsettiğimiz bir hatırlatma mesajıdır ama doğrudan hatırlatma yerine bu içerik ile bağış yapan ve yapmayan herkese bir e-posta gönderilmesi, ve bağışların devam ettiğinin de söylenmesi, idealdir.

14. Yılda kaç kez bağış toplamamızı önerirsin?   Tek sefer.

15. İstatistiklerimize göre, İstanbul’da mı yoksa Runtalya’da mı en çok bağış toplanıyor?

İkisi kıyasıya bir rekabet içinde ama son 7 yılda 6-1 İstanbul önde, ama unutmayalım bu sürekli büyümenin de bir sonucu. Her sene Antalya ilkbaharda, İstanbul ise sonbaharda yapılıyor. Yani İstanbul hep daha büyüyen bir katılımcı ile yapılıyor.

16. “Bağışçı profili” ile ilgili elimizde veriler mevcut mu (kaç yaşındadır, erkek/kadın, mesleği,vb)?

Maalesef bağışçı profili yok ama bağışçılar, koşucuların sosyal çevresinden geldikleri için, farklı bir profil olduğunu düşünmüyorum.

Yardımseverlik koşusu yapan üyelerimizin profili ise şöyledir: %49’u erkek, %51’i kadın, ortalama 1976 doğumlu, %80’i İstanbul’da yaşıyor. Meslekleri ise sırasıyla bankacılık, finans sektörü, mühendislik, doktor, avukat, reklamcılık ve mimarlık. Kurumsal koşu takımlarının artması ile bizim de çok arzu ettiğimiz bri gelişme olan mavi yakalı koşucuların sayısı da artmaya başlamıştır. 

17. Patrondan, kıdem olarak altımızda çalışanlardan, öğrencimizden veya iş ilişkisi içinde olduğumuz şahıslardan bağış talebinde bulunulur mu?

Kesinlikle, kesinlikle! Çünkü:

1-    Kendimiz için bir şey istemiyoruz;

2-    Bu e-posta’nın tek amacı bağış değil, desteklediğiniz proje için farkındalık da yaratmak aynı zamanda. Unutmayın; e-posta mesajını alan her 10 kişiden sadece 1’i, en fazla ikisi bağış yapıyor!

18. Bireysel bağışçılara mı, yoksa kurumsal bağışçılara mı yönlenmeliyiz?

Çevrenize bağlı ama bağışların %98’i bireysel.

19. Bağış toplama sürecinde, desteklediğimiz STK’ları değiştirmek, bağışçılar açısından olumsuz bir etki yaratır mı: kısacası istikrâr mı, değişkenlik mi?

Kişiden kişiye değişir. Ben istikrâr, süreklilik ve bunların markayı güçlendirdiğine inanan birisiyim. Bu sebeple verilen mesajın aynı olması bana daha doğru geliyor ama pekâlâ farklı STK’lara çok iyi bağış toplayanlar da var. Hatta bu biraz empatinin artması sonucu da dogal olarak geliyor. Türkiye'de şu ana kadar en iyi bağış toplayan ve 4 yıldır yardımseverlik koşusu yapan 100 kişi 3 farklı proje için koşmuşlar. 

20. Bağışlarda “süreklilik” mi yoksa “miktar” mı önemli? 

Kesinlikle süreklilik!

21. Aramıza katılan STK’ların sayısı 8’e ulaştı. Uzun vadede amaç, bu STK’ları olabildiğince artırmak mı yoksa, artık bağış konusunda “doyuma” ulaşmış bazı STK’larla yolumuzu ayırabilir miyiz?

Doyuma ulaşmış STK” bana bir şey ifade etmiyor. STK’nın dikkati çektiği sorunun çözülmesi, ortadan kalkması zaten STK’nın başarısını gösterir. Bu şartlar gerçekleşirse zaten kendiliğinden, destekleyecek bir proje kalmaz.Zaten artan iyilik peşinde koşan STK'ların sayısı hızla artıyor. Bu ADIM ADIM tekelinde bir şey değil öyle de olmamalı, bu sebeple biz iyilik peşinde koşan STK'ları arttırmak için çalışıyoruz ve elimizden gelen her desteği veriyoruz. Bunun için bir web sayfası ve kılavuz doküman bile hazırladık. (http://adimadim.org/adim/19/iyilkpesindekosanstk.aspx)

22. Adım Adım üyesi olup, desteklediğimiz STK’lar haricinde bir STK veya şirket/kişi için bağış toplayabilir miyiz?

Tabii ki yapabilirsiniz. Sosyal girişimlerin olmazsa olmaz özelliklerinden biri kopyalanabilir olmalarıdır. Bu nedenle bunu teşvik de ediyoruz. Sırf bu amaçla STK’lar için kılavuz bile hazırladık (http://adimadim.org/adim/19/iyilkpesindekosanstk.aspx). Ancak ADIM ADIM’ın desteklediklerinden farklı bir STK veya proje için koşacaksınız, ADIM ADIM markasının kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi bu STK'nin projesi, sertifikası, şeffaflığı, bağış raporları, koşucu sorularına geri dönüşleri vb konularda kalite kontrolunu yapamıyoruz. Bu STK'ların hepsi esasında iyilik peşinde koşan STK'lar.

23. Birkaç Adım Adım üyesinin birlikte hareket edip, tek bir koşucu adı altında bağış toplamaları, bizim açımızdan veya STK’lar açısından teknik bir zorluk yaratır mı?

Tek sorun ileride koşucuların kendi bağışlarını merak etmeleri durumunda olur. Meselâ ben 10 yıl sonra toplam bağış tutarını merak edeceksem… Belirttiğin birlikte hareketlerde, toplanan bağışlar artık benim değil, grubun bağış miktarı olacak.

Bu sorunu yeni iyilik peşinde koş platformu ile zaten çözüyoruz, koşucular kayıt olurken bir koşu takımına katılabilir veya kurup arkadaşlarını buna katılmaya davet edebilirler.

24. Adım Adım üyeleri birbirlerine bağış yaparlarsa, hedeften sapmış olur muyuz?

Pek olmayız ama amacımız toplumda bir farkındalık yaratmak. Kendi kendimize bağış yapmak, birbirimize destek verdiğimizi göstermek için iyi fikir. Ancak esas amaç, diğer sosyal çevremize bunu iyi anlatıp onlardan bağış almak. Bu halkayı büyütmek, farkında olan insanları sayısını arttırmak.

25. Desteklediğimiz STK temsilcileri arasında, Adım Adım üyelerini “kayırma” caiz midir? 

Bildiğiniz gibi her STK’nın ADIM ADIM’ın içinde sorumluları var. Bu temsilciler arasında kendi STK’ları için koşacak koşucu sayısını artırmak için tatlı bir rekabet olduğu kesin. Koşucuyu rahatsız edecek düzeye gelmediği sürece hiçbir sakıncası yok, hatta faydası var!

26. Yardımseverlik koşularında toplanan bağış miktarları, sence zamanla azalma eğilimi gösterecek mi?

Hayır, artış eğilimi gösterecek! Ve gösteriyor.

Koşan kişi sayısı artıyor, sosyal sorumluluk bilinci artıyor, ortalama gelir artıyor.

2007 yılında bu rakam sıfır iken şu anda yılda 5 milyon TL ye yaklaştı!

27. Miktarı ne olursa olsun, her sene yardımseverlik koşularında bağış toplamak önemli midir?

Kesinlikle! Hele zaten koşuyorsanız. Niye sadece koşasınız? Diğer taraftan en iyi bağışçı, “tekrar eden bağışçıdır”. Bu bağışçı, bağışını genelde hep arttırır.

28. En çok bağış toplayan üyelerimize verilen hediyeler veya çekiliş hakları, bağış toplama motivasyonunda herhangi bir etki yaratıyor mu?

Çok zannetmiyorum ama hoş bir sürpriz ve güzel bir fırsat olarak görülmeli. Sponsorların yardımseverlik koşularına bir saygısı ve sevgisi diye görmek lâzım.

29. Bağış toplayan Adım Adım üyeleri arasında, bağış miktarı konusunda rekabet var mı?

Bunun da olduğunu çok zannetmiyorum. Zaten bağış miktarı değil, bağış alınan kişi sayısı daha önemlidir. Bu konuda rekabet olabilir tabii!

30.  En az bağış toplayan Adım Adım üyelerini cesaretlendirmek için ödüller veya başka teşvikler düşünülebilir mi?

En az 12-13 kişiden bağış toplayanlara güzel hediyeler veriyoruz. Bence bu uygulama ortalamayı arttırıyor.