Adım Adım Resmi Site | Bireysel Yardımseverlik Koşusu
X

1.     En güzel motivasyon

Sadece evinizin etrafında koşmayı hedeflemiyorsanız belli bir mesafeyi keyifli koşmak ve sağlıklı bitirmek hazırlık süreci gerektirir. Yardımseverlik koşusu sizi bütün antrenmanlarınızda motive edecektir. Yardımseverlik koşusu yapıyorsanız destek sözü verdiğiniz dernek ve vakıf çalışanlarını ve bu yardımın gideceği ihtiyaç sahiplerini yolda bırakmak istemeyeceksiniz. Yardımseverlik Koşusu yapıyorsanız, sabah antrenmanı için yataktan erken kalkmak, yoğun bir günün ertesinde antrenmanı ertelememek ve hatta yarışı bitiremeyeceğinizi düşündüğünüz anlarda sizi motive edecektir.

2.     Yarışırken en güzel destek sana gelecek

Koşu gününde, koşu sırasında en fazla seyirci desteği kime geliyor biliyor musunuz? Gönüllü koşuculara... İyilik peşinde koşan koşuculara koşu boyunca ve koşu bitişinde yapılan tezahürat başka kimseye yapılmıyor. Koşunuzu adadığınız kişiler, o derneğin ve vakfın çalışanları sizi hiç yanlız bırakmıyor. Bunun ne anlama geldiğini ve hatta bazen bir adım daha atamayacağım dediğinde ne kadar önemli olduğunu ancak yardımseverlik koşusunda anlayabilirsiniz.

3.     Şikayet etme, izleme, fark yarat

Her gönüllü koşucu yani yardımseverlik koşucusu esasında bir fark yaratandır. Yardımseverlik koşusu yaparak sizin canınızı sıkan, kalbinizi acıtan sorunu bütün çevrenize anlatır, adeta o STK’nın gönüllü elçiliğini yaparsınız. Her gönüllü koşucu şikâyet etmeyi, izlemeyi bırakıp toplumda kendini rahatsız eden bir sorunu çözmeye çalışan bireydir, fark yaratan bireydir.Siz de bir fark yaratan olabilirsiniz?

4.     Sivil Toplum Kuruluşlarına destek ol

İçinde yaşadığımız toplum sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları sayesinde sürekli iyi yönde değişmektedir. STK’lar demokrasinin önemli sac ayaklarındandır. STK’ların en büyük kaynakları ise gönüllülerdir ve onlar sayesinde ayakta kalırlar. Gönüllü çalışanların tek mutluluğu bunun görüldüğünü hissetmek ve belki de ufak da olsa bir teşekkür duymaktır. Bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) için koşmak onlara “yaptıklarınızı görüyoruz, teşekkür etmek istiyoruz ve biz de destek vermek istiyoruz” demektir.

5.     Emekliliğini bekleme

Çoğu kişinin hayallerinde emekli olduğunda bir STK için çalışmak, destek vermek, hatta yöneticisi olmak var. Sizce kenarından köşesinden hiç ilişkide olmadığınız bir STK ile emeklilikten sonra ilişki kurmak kolay olur mu? Hiç içinde bulunmadığınız aynı havayı koklamadığınız bir sektöre hemen uyum sağlayabilir, kendinize yer bulabilir misiniz? Neden şimdiden farklı STKlar için koşarak, projelerini, yöneticilerini, iş yapma biçimlerini tanımaya başlamıyorsunuz. Bir çok gönüllü koşucu birkaç koşudan sonra farklı STKlar için gönüllü çalışmaya başladılar, hatta yönetimlerinde rol almaya başladılar.

6.     Hayat Paylaşarak Güzel

13 yıldır İstanbul ve Antalya maratonlarına katılanların en az %20’si yardımseverlik koşusu yapanlardır. Koşu öncesinde birçok ortak antrenman yapılır, çaylak antrenmanları yapılır, bilgi paylaşımları olur, makarna partileri, maraton sonrası partileri. Hepsinde sizinle ortak zevkleri, hobileri olan, toplumdaki sorunlara sizin yaklaştığınız gibi yaklaşan binlerce kişi olduğunu göreceksiniz, yeni arkadaşlar edineceksiniz ve hatta iyi bir şeyler de olduğunu görüp mutlu olacaksınız, umutlu olacaksınız.

7.     Kendini iyi hissedeceksin

Yardımseverlik Koşusu, koşuyu daha anlamlı, yardımseverliği daha eğlenceli yapar. Birilerine yardım etmek, başkalarının sıkıntılarını çözmek, çözülmesine yardımcı olmak hep hüzünlü olmak zorunda değil. Yardımseverlik koşusu ile bunu eğlenerek keyif alarak yaparsın. İyilik yaparsın, kendini iyi hissedersin.

8.     Çünkü Çok kolay!

Zaten koşuyorsunuz. Ağrı’ya tırmanmıyorsunuz, Türkiye’yi baştan başa geçmek zorunda değilsiniz, Antalya’dan Kuzey Kıbrıs’a yüzmek zorunda değilsiniz. Sadece bir e-posta hazırlayıp sosyal çevrenizden destek vermek istediğiniz STK’nın projesi için destek isteyeceksiniz, farkındalık yaratacaksınız.

“İnsan hayatında iki önemli an vardır. İlk koştuğu an ve neden koştuğunu anladığı an.”
Bir AAtasözü
 
Geç Kalmadınız!
 
Hazırsanız hemen kendinize bir koşu seçin,  proje seçin, mektubunuz profilinizde hazır zaten, siz gönderin yeter. Hepsi bu kadar.
 
Bunun için her şeyden önce Adım Adım veya İyilik Peşinde Koş  üye olmayı  da unutmamalısınız!

 

İyilik Peşinde Koş Platformu'nda şu anda Çevre, Çocuk, Doğal Afetler, Eğitim, Engelli Yaşam, Genç, İnsan Hakları, İnsanı Yardım, Kadın, Kültür ve Sanat, Sağlık ve Toplumsal Gelişim Alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Adına koşacağın sivil toplum kuruluşunu buradan seçebilirsiniz.
 
Hangi sivil toplum kuruluşu ile beraber koşarsanız koşun koşu sırasında ve sonunda bu sivil toplum kuruluşu için adımların ve e-postaların ile aracı olduğun bağışları anlık ve canlı olarak izleyebilirsiniz. Hatta iyiik sıralamanı bile görebilirsin.
 
2008-2015 yılları arasında Türkiye'de yardımseverlik koşusu yapmış ve an fazla bağışçıyı harekete geçirmiş ilk 200 kişinin tam listesini buradan bulabilirsiniz.
  
Eğer koşmak istiyor ama nasıl başlayacağını bilemiyorsan hemen Çaylaklar’a bir göz at.
 
Daha detaylı bilgi mi lazım? caylaklar@adimadim.org'a bir mail atmak yeterli.
İlkleri yapmak her zaman zordur. 10 sene sonra Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları (“STK”) bağışlarının önemli bir bölümünü koşu sayesinde almaya başladıklarında sizleri hatırlayacaklar. 2008 yılından bu yana geçen süre içerisinde aşağıda adı geçen kişiler sayesinde desteklediğimiz sivil toplum kuruluşlarının bireysel bağışlarının %25-30’u ADIM ADIM koşucuları sayesinde toplanmaya başlandı. Hepinize teşekkür ederiz.
 
2008 Ocak – 2016 Haziran arasında Türkiye’de Yardımseverlik Koşusu yaparak İyilik Peşinde Koşmuş kişilerin listesini görmek için tıklayınız...